Czumalova nástěnka

3 listopadu, 2019

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 5. LISTOPADU 2019

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 12:02 am

KOSTEL SV. KLIMENTA V BUBNECH
Dlouho se jaksi samozřejmě předpokládalo, že stáří kostela sv. Klimenta v Bubnech odpovídá zhruba stáří vsi, jež je poprvé zmiňována k roku 1088. Kostel se poprvé uvádí roku 1234, kdy jej vladyka Zdislav daroval s příslušenstvím a s patronátním právem zderazskému klášteru Strážců Božího hrobu jeruzalémského. Eliška Přemyslovna potvrdila roku 1311 dar pozemku na postavení no­vého kostela a zří­zení hřbi­tova a zdá se tak pravděpodobné, že teprve od tohoto data můžeme dějiny kostela odvíjet. Dar z roku 1234 se nejspíše týkal staršího kostela, o němž zatím nic nevíme. Platí to i o místě, ani archeologický průzkum hřbitova v roce 1997 starší svatyni neprokázal. Nejstarší část kostela sv. Klimenta je tedy raně gotická, zřetelná je také pozdně gotická stavební fáze.
Muzeum hlavního města Prahy uchovává ve svých sbírkách akvarelem kolorovanou tužkovou kresbu z roku 1785, zachycující kostel sv. Klimenta v podobě, kterou mu dala oprava ve 2. polovině 17. století. Když nejvyšší hofmistr Maxmilián Valentin hrabě z Martinic koupil roku 1659 Bubny, získal tím i patronátní právo k už notně zchátralému kostelu, dvacet let před tím vyhořelému. Nechal jej opravit, křížovou klenbu raně gotického presbytáře a vítězný oblouk vyzdobit štukovými reliéfy a nově kostel vybavil. Jeho dědic Jiří Adam Ignác z Martinic postoupil roku 1680 patronát křižovníkům s červeným srdcem a kostel byl povýšen na farní. Neznámý kreslíř ale roku 1785 kreslil kostel již dva roky vrácený do postavení soukromé kaple majitelů bubenského dvora. Farnost byla zrušena a bubenští nadále příslušeli ke sv. Gothardu v Bubenči. Až v roce 1801 se znovu otevřel jako filiální, zhoršující se stav si ale po čase vynutil uzavření. Prostředky na nutnou opravu byly získány sbírkou a v roce 1855 se znovu vysvěcený kostel opět otevřel.
V roce 1843 sice tvořilo Bubny jen 36 domů a cenzus ke stejnému datu zaznamenal 400 obyvatel, brzy ale odstartuje rychlý růst. Bubny a Holešovice, spojené roku 1850 v jednu obec a jako Holešovice-Bubny připojeny v roce 1884 k Praze, měly v roce 1890 už 22 131 obyvatele. Naléhavou potřebu nového kostela se ale zastupitelé rozhodli zatím řešit přístavbou starého, přesněji řečeno prodloužením jeho lodi. Bylo to bez odkladu provedeno v letech 1898-1899 podle projektu Františka Schlaf­fera a Eustacha Ladislava Neuberta. Zbořilo se západní průčelí, vybourala kruchta, zazdil jižní hlavní vstup a strhla jižní předsíň. Hřbitov nebyl překážkou, pohřbívalo se zde naposled roku 1886, už roku 1873 byl otevřen nový hřbitov na okraji Královské obory. Kostel sv. Klimenta se stal farním, ale jen do vysvěcení nového kostela sv. Antonína Paduánského roku 1914, pak se stal jeho filiálním. Neúspěšně se o něj ucházela holešovická obec nové Církve československé, ustavená roku 1923. Ta své provizorní podmínky vyřešila až stavbou sborového domu v letech 1936-1937.

PŘED HUSOVÝM SBOREM CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ (čp. 1386/VII, Farského 3) SE V ÚTERÝ 5. LISTOPADU 2019 SEJDEME VE 14.00, OBĚ SKUPINY VÝJIMEČNĚ ZÁROVEŇ, K JEHO PROHLÍDCE. PŘEDNÁŠKA PAK POKRAČUJE V KOSTELE SV. KLIMENTA. TĚŠÍM SE NA VÁS.

(Kresbu reprodukuji z knihy Kateřiny Bečkové Zmizelá Praha: Letohrádky, libosady a výletní místa: 2. díl: Pravý břeh Vltavy. Praha: Paseka – Schola ludus-Pragensia, 2019, s. 46.)

 

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: