Czumalova nástěnka

9 listopadu, 2019

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 12. LISTOPADU 2019

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 7:01 pm

JAN NERUDA: JDI NA LETNOU… (1887)

Ubezpečí-li Tě lékař Tvůj, že netrpíš organickou vadou srdce nebo plic, krátkodechostí nebo návaly krve k mozku, jsi-li zdráv, silen, nepříliš stár a v stoupání do vrchu trochu vycvičen, pak – ó milovaný čtenáři – „zapěj hospodinu chvalozpěv, neboť smíš doufat, že spatříš kus krásy tohoto světa! Požehnány buďtež kroky Tvoje, slunce, měsíc a hvězdy, vítr a všeliká povětrnost budiž Ti nakloněna“. A já už nepovídám nic víc, než: vezmi dobré boty na nohy, deštník do ruky, dva krejcary na most do kapsy a jdi na Letnou.
Ostatně – já Ti nepředpisuju. Na Letné je při horku o máz piva tepleji, při chladu o celou flanelovou kazajku chladněji a v dešti alespoň o jeden deštník mokřeji – vezmi tedy dva deštníky, dvě kazajky a plnou kapsu drobných. A máš-li ženu, vezmi také ženu s sebou, neboť žena počítá se na cestách, co společnice věčně nepočítavého muže, mezi hotové úspory.
(…)
Jdi na Letnou, čtenáři, pořád ještě milovaný! Prázdný stůl tam vždycky najdeš a za každého počasí je tu krásně. Letná není ani tak „malebným“ vrchem jako „malířským“ ­– ne snad proto, že po něm sedí samí malíři, nýbrž že by tam mohli sedět. S Montmartru na Paříž, s Fiesole na Florenc, se St. Elmo na Neapol není tak rozkošné vyhlídky jako s Letné na Prahu. Jen že tomu naši malíři nějak nerozumějí.

(Z fejetonu Jdi na Letnou… pro vás vypisuji z knihy Drobné klepy od Jana Nerudy III. Praha: F. Topič, 1893, III. dílu Sebraných spisů Jana Nerudy, jejichž editorem byl Ignát Herrmann, s. 27-30.)

V ÚTERÝ 12. LISTOPADU 2019 SE SEJDEME V OBVYKLÝCH 12.00 A 14.00 U KOLOTOČE MEZI NÁRODNÍM TECHNICKÝM MUZEEM A LETENSKÝM ZÁMEČKEM. TĚŠÍM SE NA VÁS.     

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d bloggers like this: