Czumalova nástěnka

1 prosince, 2019

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 3. PROSINCE 2019

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 8:04 pm

CESTA K PRAŽSKÉ AKADEMII VÝTVARNÝCH UMĚNÍ

Už v roce 1577 vznikla v Římě Accademia delle Arti della Pittura, della Scultura e del Disegno, další akademie následovaly v sedmnáctém (Paříž 1664, Vídeň 1692) a osmnáctém století (Petrohrad 1764, Londýn 1768, Mnichov 1770, resp. 1808). Praze nechyběla iniciativa, už počátkem 18. století se architekt František Maxmilián Kaňka, malíř Michael Václav Halbax a sochař František Preiss neúspěšně pokusili o ustavení Akademie umění. Nový impuls přišel s osvícenskou vírou ve schopnost umění kultivovat a prohlubovat ušlechtilé lidské vlastnosti a rodícím se novým národním vědomím, energeticky syceným romantismem. Bylo nezbytné čelit jednomu z dopadů tereziánských a josefínských reforem, úpadku domácího výtvarného umění, jež ztrácelo objednavatele i umělce. „Úpadek umění v naší vlasti“ uvádí jako důvod vzniku preambule stanov Společnosti vlasteneckých přátel umění (Privat Gesellschaft patriotischer Kunst Freunde), ustavené v Praze 5. února 1796,jejímž nejpřednějším účelem má být znovuvyzdvižení umění a vkusu“. Okruh vlasteneckých šlechticů a několika měšťanských milovníků umění chtěl k jeho dosažení zřídit galerii a založit a vybavit uměleckou školu,v níž by mladí umělci nalezli žádoucí vedení při svém úsilí přiblížit se ve své práci vzorům“, které poskytne galerie. Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění se otevřela už koncem roku 1796 v Černínském paláci. Nebyla tu ale dlouho, na jaře 1809 ji odtud vytěsnil armádní lazaret a po provizorním uložení mohla obrazárna znovu otevřít až v roce 1814 v jiném hradčanském paláci, který Společnosti prodal Leopold hrabě Šternberk.
Potřebu školy saturovala nejprve Kreslířská akademie. Zakladatelský císařský dekret je datován 10. září 1799, výuka začala následujícího roku ve východním křídle Klementina. Provizorium se nepodařilo překonat plánovaným stěhováním do Rudolfina, až získání jednoho ze dvou Wiehlových protějškových uměleckých pavilonů ze Zemské jubilejní výstavy prostorové situaci ulevilo. Znovu díky Josefu Hlávkovi se pak už rychle přiblížilo řešení neprovizorní: V roce 1896 byla dosud soukromá škola zestátněna, získán pozemek na okraji Stromovky, architekt Václav Roštlapil vyslán na studijní cestu po evropských akademiích a bez prodlení začal pracovat na projektu, podle nějž se od roku 1898 stavělo. V hotové budově se začalo učit na podzim roku 1903.
Akademie získala v roce 1911 statut vysoké školy. Ve velkorysé Roštlapilově budově se ale nakonec všichni pedagogové a studenti nesešli. Ateliér grafiky byl v mansardě paláce České banky (Ligna) na Novém Městě pražském (čp. 791/II, Václavské náměstí 32, Vodičkova 39 a 41), škola architektury v Kotěrově vlastní vile na Královských Vinohradech (čp. 1542/XII, Hradešínská 6). Vila byla dokončena v roce 1909, o deset let později Kotěra zpracoval projekt školy architektury ve dvou pavilonech, symetricky umístěných z obou stran Roštlapilovy hlavní budovy. K realizaci nedošlo a Jan Kotěra na jaře roku 1923 zemřel. Projektu se ujal jeho žák a nástupce v čele Školy architektury Josef Gočár a velmi pietně ho přizpůsobil nové situaci: Prostředky dostačovaly jen na stavbu jednoho pavilonu a tak částečně kompenzoval ztrátu kapacity zvýšením Kotěrova projektu o patro. Stavba byla dokončena v roce 1925.

[Zdroje: Fotografie pocházejí z webových stránek AVU: http://www.avu220.cz/cs/historie-avu, některé údaje jsem čerpal ze studie Jiřího T. Kotalíka Historické budovy AVU tamtéž, další ze studie Jiřího Kotalíka Akademie výtvarných umění v Praze v Almanachu Akademie výtvarných umění v Praze k 180. výročí založení (1799-1979). Praha: Akademie výtvarných umění – Národní galerie, 1979, s. 13-58. První stanovy Společnosti vlasteneckých přátel umění cituji podle studie Víta Vlnase „Znovuvyzdvižení umění a vkusu“ v katalogu Obrazárna v Čechách 1796­­-1918. Praha: Gallery – Národní galerie, 1996, s. 23-35, s. 26. Jako vždy jsou tyto odkazy zároveň doporučením literatury k dalšímu studiu.]

 

 

V ÚTERÝ 3. PROSINCE 2019 SE SEJDEME V OBVYKLÝCH 12.00 A 14.00 NA LETENSKÉM NÁMĚSTÍ ZA PRODEJNOU BILLA V MÍSTECH, KDE JÍM PROCHÁZÍ OVENECKÁ ULICE. TĚŠÍM SE NA VÁS.

Pro plánování konce letošního a počátku příštího roku: Přednášky se konají ještě 10. prosince a naposled v tomto roce i zimním semestru 17. prosince. V letním semestru se poprvé sejdeme v úterý 18. února 2020.

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: