Czumalova nástěnka

9 prosince, 2019

U3V FSv ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY – PŘEDNÁŠKA 10. PROSINCE 2019

Filed under: U3V ČVUT PAMÁTKY VELKÉ PRAHY — V. Cz. @ 4:26 pm

TŘI FOTOGRAFIE WIEHLOVY BRÁNY NA VÝSTAVIŠTĚ
Z hlubin archivu starých blogů jsem vytáhl fotografie, nalezené na podzim roku 2013. Uvádím to jako omluvu, že zdroj musím uvést jen alibistickým archiv autora, už bych to asi dohromady nedal. Úvodní fotografie, pohled na Výstaviště během jarních veletrhů někdy ve 30. letech minulého století, kterou starý soubor doplňuji, pochází z pravidelně zde citované knihy Jana Jungmanna Holešovice-Bubny: V objetí Vltavy (Praha: Muzeum hl. m. Prahy, 2014, obr. 395 na s. 129.).
Dřevěnou bránu navrhl velký český renesancista Antonín Wiehl (1846–1910), žák Josefa Zítka, pro Všeobecnou zemskou jubilejní výstavu v roce 1891. Projektovaná životnost 18 metrů vysoké brány, nesoucí kromě velkého znaku Království českého čtyřicet znaků českých měst, byla dána časem trvání výstavy. Ta skončila 18. října 1891, brána ale trvala ještě 57 let. Procházelo se jí i na Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895, na Výstavu architektury a inženýrství spojenou s výstavou motorů a pomocných strojů pro živnostníky a s odbornou výstavou klempířů v zemích koruny České v roce 1898, na Jubilejní výstavu Obchodní a živnostenské komory v roce 1908 či na Mezinárodní výstavu hasičstva, bezpečnosti a samaritánství v roce 1928. Jak hojně, ukazuje návštěvnost dvou prvních: u Zemské jubilejní výstavy dosáhla počtu 2 432 356, u Národopisné výstavy českoslovanské přesáhla dvoumilionovou hranici o zhruba 40 000.
Kromě velkých výstav, které až do roku 1908 trasují také vývoj české architektury, vítala Wiehlova brána i návštěvníky výstav, konaných periodicky. Byly to především Pražské vzorkové veletrhy, pořádané dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim. První se otevřel 12. září 1920 a poslední skončil 5. června 1951. S přerušením mezi zářím 1941 a zářím 1946 jich bylo celkem dvaapadesát. Hospodářská společnost pro království České a její nástupkyně, Ústřední hospodářská společnost a Zemědělská jednota Československé republiky, pořádaly na Výstavišti pravidelné výstavy zemědělských strojů a hospodářských zvířat až do okupace. I. mezinárodní výstava automobilů, motocyklů a kol se otevřela v dubnu 1905 a každoroční autosalony se s několika cézurami konaly až do roku 1947. Od roku 1909 se na nich objevovala také letadla a vše související s aviatikou, po vzniku republiky se aerosalon osamostatnil: I. mezinárodní letecká výstava proběhla v roce 1920.
Okupace sice přerušila periodické výstavy, nikoliv ale veškerý výstavní provoz. Propagandistickou putovní výstavu Sovětský ráj zahájil státní tajemník Karl Hermann Frank 28. února 1942. Do Prahy byla převezena z Vídně a po měsíci se stěhovala do Berlína. Obří poutač se zdá naznačovat, že zabrala celé výstaviště, udávaný počet návštěvníků mezi 300 a 500 tisíci by tomu odpovídal. Stačila jí ale Wiehlova budova výstavy současného umění z Jubilejní zemské výstavy, která od roku 1905 sloužila Moderní galerii Království českého. Pro výstavu Sovětský ráj byla budova vyklizena a sama Moderní galerie téhož roku (k 5. listopadu 1942) rozhodnutím říšského protektora zrušena jako samostatná zemská instituce a sloučena se Státní sbírkou starého umění v Českomoravskou zemskou galerii, později Národní galerii.
Slovanská zemědělská výstava, konaná od 2. května 1948 do 10. července 1948, sice navazovala jak na tradici hospodářských výstav, tak velkých výstav, pro něž bylo Výstaviště vybudováno, především na Národopisnou výstavu českoslovanskou, zároveň ale tuto tradici uzavřela. Jako symbolické lze tak chápat stržení Wiehlovy brány, s níž už Jiří Kroha ve své koncepci výstavy nepočítal.
Výchozí situaci brány, jejíž existenci vymezují letopočty 1891 a 1948, ukazuje Hynkův správný plán zemské jubilejní výstavy v Praze r. 1891. Vyznačil jsem v něm tři stavby, o nichž už byla nebo bezprostředně bude řeč: Hanavský pavilon, pavilon Klubu českých turistů a Českou chalupu, další dílo Antonína Wiehla.

V ÚTERÝ 10. PROSINCE 2019 SE SEJDEME V OBVYKLÝCH 12.00 A 14.00 U FONTÁNY PŘED VSTUPEM NA VÝSTAVIŠTĚ. TĚŠÍM SE NA VÁS.

Připomínám, že příští přednáška 17. prosince je v tomto kalendářním roce i v zimním semestru akademického roku 2019/2020 poslední. V letním semestru se poprvé sejdeme v úterý 18. února 2020.   

Napsat komentář »

Zatím nemáte žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si zdarma webové stránky nebo blog na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: